środa, 9 marca 2016

Jak napisać dobrą rozprawkę? ♥

Rozprawka.... towarzyszy nam (głównie uczniom) od gimnazjum aż tak naprawdę do skończenia nauki. Wielu osobom sprawia to dużą trudność. Jednak ja bardzo lubię pisać rozprawki i chętnie podzielę się z wami moimi radami co zrobić by wasza rozprawka była na piątkę!

1. Musisz znać schemat rozprawki. Jest on bardzo prosty, a tak właściwie to są, ponieważ można napisać rozprawkę dwoma różnymi sposobami:

SCHEMAT 1


  1. Wstęp- napisz coś na temat tematu twojej rozprawki. Niech będzie to wprowadzenie czytelnika w temat. Lecz pamiętaj NIE WOLNO odpowiadać na pytanie zawarte w temacie we wstępie rozprawki.
  2. Teza- odpowiedz na pytanie, które zostało zawarte w temacie
  3. Argumentacja- podaj kilka argumentów najlepiej 3, 4 
  4. Potwierdzenie tezy- potwierdź, że teza podana wcześniej sprawdziła się
  5. Zakończenie-zakończ swoją pracę płętując ją.
SCHEMAT 2

  1. Wstęp
  2. Hipoteza- jeżeli piszesz tym schematem to hipoteza to przypuszczenie. Taki schemat sprawdza się jeżeli nie wiesz do końca jak odpowiedzieć na pytanie w temacie. Dlatego ma to wynikac z argumentacji.
  3. Argumentacja- w tej budowie musisz podać argumenty za i przeciw
  4. Teza- po argumentacji za i przeciw teza jest prosta do wysnucia
  5. Zakończenie
2. Pamiętaj, że piszesz SWOJĄ rozprawkę. Masz w niej wyrazić SWOJE zdanie. Nie piszesz rozprawki, która ma się zgadzać ze zdaniem nauczyciela, czy kogokolwiek kto będzie ją czytał. Więc jeżeli piszesz rozprawkę na temat: "Czy warto przeczytać ,,Romeo i Julia''? to wyraź swoje zdanie. Definicja rozprawki to forma wypowiedzi pisemnej; służy do przedstawienia swojego zdania i poparcie go.

3. Przed rozpoczęciem pisania rozprawki pomyśl chwilę. Uporządkuj swoje myśli. Jesteś za, czy przeciw postawionemu pytaniu. Będziesz pisał schematem 1, a może 2? Pamiętaj także, by wypisać sobie wcześniej wszystkie argumenty.

4. Niech twoje argumenty będą sensowne. Dlatego nie pisz ich 6, napisz 3, ale bardzo sensowne 3 argumenty w których zawrzesz więcej niż w 6, które nic by nie wniosły do wypowiedzi.

5. Przed rozpoczęciem pisania wymyśl sobie synonimy do słowa głównego. Nazwałam tym to słowo, które pojawi się najczęściej. W rozprawce ..Czy komputery nam szkodzą?'' wiadomo, że będziemy dużo razy pisać słowo komputer, dlatego wymyślmy synonimy np. urządzenie elektroniczne, PC itd.

Mam nadzieję, że przy pisaniu kolejnej rozprawki pomyślisz o tych 5 poradach i dostaniesz świetną ocenę!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz